דף הבית >  מאמרים >  מעבר לבית אבות

    מעבר לבית אבות


בשירו "צלילי קסטה רחוקים", המשורר נתן יונתן מגדיר באופן שאין מדויק ומרגש ממנו את מהות המושג בית ומשמעותו: "הבית זה מקום שאם אתה חייב לשוב אליו תמיד פתוחה בו דלת לקראתך". בית אבות אמור להיות בית עבור קשיש (שחייב לעבור אליו), שבו הוא ירגיש כי אכן, תמיד פתוחה בו דלת לקראתו.

הדרישה המתמדת, ההולכת וגוברת, לחלופת דיור ההולמת את צרכי קשישים רבים ואי יכולתם להישאר בביתם, גורמת גם, בהתאמה, להיצע מגוון של בתי אבות המתאימים עצמם לקליטת קשישים.

 אין הרבה זהב במה שמכונה "גיל הזהב", אבל לגיטימי לשאוף ולרצות למצוא בית אבות שבו יוכל הקשיש לחיות בכבוד וברווחה, ולקבל את הטיפול המיטבי שהוא ראוי לו.


לפני מעבר לבית אבות, כדאי להתייעץ עם מומחה בתחום

על מנת למצוא את המקום הטוב והמתאים ביותר, בהינתן הצרכים, הרצונות והציפיות מזה והמגבלות והאילוצים השונים מזה, חשוב לבצע סקר שוק מקדים. לשם כך מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי או הכוונה לבית אבות על ידי גורם מוסמך.  החלופות הקיימות נותנות מענה ייעודי למי שזקוקים לדיור מוגן, למחלקה סיעודית, מחלקה לתשושי נפש, לחולי אלצהיימר ועוד.

ייעוץ  מקצועי מאפשר למשפחת הקשיש להתוודע מבעוד מועד לאפשרויות מימון הקיימות, אם ממשרד העבודה והרווחה, ממשרד הבריאות, מחברות ביטוח, ממימון עצמי ועוד.

גוף מקצועי המכיר לפני ולפנים ייטיב לספק לכם מענה – התייעצות חינם! – על פי משתנים רלוונטיים כגון מצבו התפקודי והקוגניטיבי של הקשיש(ה), מיקום גיאוגרפי של בית האבות ומידת קרבתו הפיזית לבית מי מבני המשפחה שאמור להיות התומך העיקרי בו, מצבה הכלכלי של המשפחה ויכולתה לסייע במימון שהייתו של הקשיש בבית האבות ועוד.

כל שינוי הוא קשה ושינוי כה דרמטי בגיל מבוגר – על אחת כמה וכמה. חשוב שהמעבר, ודאי כאשר הוא מתחייב ובלתי נמנע, ייעשה באופן מבוקר, זהיר ומושכל; חשוב לתאם ציפיות; חשוב לבקר מבעוד מועד בבית האבות הייעודי ולהתרשם באופן בלתי אמצעי מהצוות, מהטיפול, מהשירות הרפואי והטיפולי הקיים,  מהמרחב הפיזי, מהתעסוקה והפעילויות המוצעות לדיירים, מהסביבה, מרמת הניקיון, מטיב המזון, שהמקום פועל ברישיון ובפיקוח משרדי הבריאות והרווחה.


בחירת בתי אבות על פי היקף וסוג השירותים שהם מציעים

 יש בתי אבות שיש בהם מחלקות שונות, לרבות אגף המיועד למי שמחלימים ומבריאים לאחר אשפוז. אם הקשיש הוא שומר מצוות, ברור כי צריך לבחור בית אבות שיוכל לתת מענה לרצון להמשיך לקיים את אורח החיים הדתי- בית אבות שיש בו בית כנסת ( שניתן לקיים בו תפילות עם מניין ואף ליהנות משיעורי תורה).

 המשכיות ויציבות הם גורמים חשובים ביותר לכל אדם ולאנשים קשיים, הזקוקים להשגחה ולטיפול מתמידים, בפרט. מכאן נובעת חשיבותו של מעבר שימנע, ככל שניתן, זעזועים; מעבר שלא יערער את תחושת הביטחון של הקשיש. מכאן נובעת גם חשיבותו המכרעת של הסיוע בשלבי הקליטה וההסתגלות.

חשוב להיעזר בידע ובניסיון הרבים שנצברו בתחום זה.  הייעוץ חשוב מאוד גם לחיזוק הביטחון של משפחת הקשיש, הנאלצת להתמודד בראשונה עם מצב חדש: אחרי הכול גם היא ניצבת בפני האתגר שהשינוי מעמיד בפניה.

בשורה התחתונה, קיים כיום מבחר גדול של בתי אבות בכל חלקי הארץ. על מנת לבחור אחד מהם שייתן את המענה הטוב ביותר האפשרי, צריך וניתן לבצע את התהליך כולו תוך מתן תשומת לב מרבית לכל שלב בו.

 
דף הבית    |   שאלות ותשובות    |   גלריות    |   מקוואת    |   צור קשר