דף הבית >  מאמרים >  חשיבות השינה לקשישים

    חשיבות השינה לקשישים


חשיבות השינה לקשישים

כאשר אנו מדברים על דאגה לקשישים שמסביבנו, לרוב הדבר הראשון שעולה לנו לראש הוא מזון וקורת גג, אך ישנם עוד אינספור צרכים נלווים לאלו אשר אינם ברי הפרדה מצרכי הקשיש.

צרכים אלו יכולים להיות בסיסיים ביותר כמו פעילות חברתית כלשהי ועד לצורך יותר קיצוני, אך עם זאת יחסית נפוץ בקרב קשישים, כמו נכות בדרגות שונות.

כאשר מדברים על צרכים נוספים של הקשישים לרוב אינה עולה השאלה לגבי איכות השינה. הרי עבור אדם בכל שלב בחייו איכות השינה היא דבר חשוב מאוד אשר רצוי מאוד לא להזניח, לא מבחינת שעות השינה ולא מבחינת איכות המיטה והמזרן. אז מדוע כאשר מדברים על הקשישים שאלה זו אינה בין השאלות הראשונות אשר עולות בשיח?

מדוע השינה חשובה כל כך?

קרוב לוודאי כי כל בן אדם בעולם מכיר בצורך שלו לישון בדיוק כפי שישנו הצורך לאכול, ואם הצורך הזה קיים ואנחנו צריכים למלא אותו על בסיס יומי אז ניתן להסיק כי השינה הינה חיונית על מנת להמשיך לקיים חיים נורמטיביים ובריאים. מעבר להסתמכות על הגיון בריא, מחקרים מדעיים רבים מצביעים על החשיבות הרבה של השינה והתרומה שלה לתחזוקה השוטפת של הגוף וזאת מכיוון שבשינה קורים המון תהליכים ביולוגיים אשר אינם מתרחשים בשעות הערות, ותהליכים אלו הם רלוונטיים ביותר עבור הגוף שלנו אשר עובד קשה על בסיס יומי.

אז למה כדאי לדאוג?

כפי שהסברנו, השינה חשובה ביותר ולא ברור מדוע הדאגה לשינה אינה עולה מיד בשיח על צרכיו של הקשיש אך בשביל זה אנחנו כאן. כאשר רוצים להעניק לאדם קשיש שינה איכותית ומועילה לבריאותו, ישנם מספר פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון:

·        צרכי הקשיש- האם התנועה שלו מוגבלת בצורה כלשהי? האם הוא סובל מבעיות גב כלשהן? ועוד מספר שאלות שעלינו לדעת את התשובה עליהן על מנת להתאים את המיטה לקשיש.

·        נוחות

·        צרכים רפואיים- האם הקשיש זקוק למכשירים מיוחדים בצמוד למיטתו?

ועוד מספר גורמים אשר רובם מותאמים אישית לצרכיו של כל קשיש וכל מקרה לגופו.

סוג המיטה

כאשר מבינים מהם הפרמטרים הנדרשים ניתן כעת לקבוע את סוג המיטה הנדרשת. תתפלאו לשמוע כי ישנם קשישים שהמיטה והמזרון הנכונים עבורם יהיו למעשה קשים בהרבה מהמזרנים שאתם רגילים אליהם וזאת מכיוון שבמקרים מסוימים שינה על משטחים קשים עשויה לסייע לכאבי גב ובעיות רפואיות אחרות. עם זאת, לרוב הקשישים סוג המיטות המתאים ביותר הינו מיטות מתכווננות.

מהן המיטות המתכווננות?

המיטה המתכווננת הינה מיטה אשר נחלקת למספר חלקים, בין שלושה לארבעה תלוי בסוג המיטה ובצרכי הקשיש, והיא מיטה אשר ניתן לכוון כל חלק שלה בנפרד על מנת להשיג התאמה מקסימלית עבור האדם הישן עליה ועל ידי כך לפתור בעיות גב רבות, בעיות רגליים, ובעיות נוספות אשר תופתעו לדעת שגם אותן שינה איכותית יכולה לרפא.

סיכום

לפי כל מה שנאמר לעיל, ניתן בהחלט להגיד ששינה איכותית היא מרכיב מפתח חשוב ביותר בשמירה על בריאות הקשיש בצורה הטובה ביותר ולכן אין סיבה להזניח את הצורך הבסיסי הזה.

 
דף הבית    |   שאלות ותשובות    |   גלריות    |   מקוואת    |   צור קשר