דף הבית >  מאמרים >  חשיבות מיקום מעון הורים בסביבה קהילתית משתתפת

    חשיבות מיקום מעון הורים בסביבה קהילתית משתתפת


הרב מנחם קליין

קהילה תומכת ומעורבת סביב מעון ההורים, היא אחת הסיבות המרכזיות להשתלבות קשיש בסביבה חדשה ובשיפור בריאותו הנפשית והפיזית. מעורבות הקהילה הדוברת את השפה התרבותית והקודים החברתיים המוכרים לקשיש יוצרת מצב בו הקשיש יוכל לעבור את תקופת המעבר באופן נוח ויעיל. ככלל, קשיש שעובר למעון הורים חווה משבר בעצימות מתחלפת. גישתי בנושא היא, שככל שניתן, יש להשאיר את הקשיש בסביבה המוכרת ובבית המגורים אליו הוא מורגל מאחר וקשיי ההסתגלות בגילאים מבוגרים אינם פשוטים. אולם, מרגע שההחלטה של הקשיש ומשפחתו היא לעבור למעון הורים, יש לבדוק בקפידה את הסביבה אליה עובר הקשיש, ולא רק את מעון ההורים בו הוא קובע את משכנו החדש.

לא בכדי אחד מהפרמטרים הבולטים בהשתלבותו של הקשיש במעון ההורים הוא המעורבות האקטיבית של הקהילה המתגוררת בסמוך למעון ההורים וכמובן האפשרות לקשר דואלי בין הקשיש לקהילה ומוסדותיה. בין אם מדובר על מוסדות תרבותיים עבור קשישים דתיים וחרדים כגון בית כנסת, ישיבה, מקווה, מתנ"ס וכדומה, ובין אם מדובר במוסדות ממשלתיים ורפואיים כגון בנק, דואר, ביטוח לאומי, קופות חולים ועוד. קהילה אקטיביסטית עוזרת ומסייעת לקליטה של הקשיש. במהלך השנים ובתימוכין של מחקרים רבים שהתפרסמו, עולה כי ככל שרצף החיים של הקשיש הכולל הרגלים יומיים, קשר עם הסביבה ובני אדם בגילאים שונים - נשמר, איכות החיים וצריכת התרופות יורדת.

שכונה בעלת מאפיינים הדומים למאפייני החיים של הקשיש מסייעת רבות לתחושת הבית וסיפוק צרכיו החברתיים והתרבותיים של הקשיש. קשיש דתי וחרדי יהיה זקוק למקווה, בית כנסת ובו מניין מתפללים לפחות, לימוד דף יומי, שיעורי תורה וכו' כדי לשמור על יציבות ועל רצף אורח חיים אותו הוא שימר מרבית כל חייו. כניסת הקהילה והנפשות הפועלות בה באמצעות העברת שיעורי תורה, השתתפות בתפילה, התנדבות באופנים משתנים הכוללים שיחות עם הקשישים, פעילות פנאי והפעלה, אירוח לארוחות שבת וכו', תורמת רבות למצבו הנפשי והבריאותי של הקשיש. מערכת היחסים הנרקמת היא דואלית, הקשיש על אף מגבלותיו האובייקטיביות מפאת גילו, קנה חוכמה רבה במהלך חייו והאינטראקציה בין הקהילה לקשישים תורמת גם לתושבי הקהילה הלומדים רבות מהקשישים במעון ההורים.

מעבר לכך, פתיחת דלתות מעון ההורים לקהילה הסובבת את המבנה יוצרת פיקוח מתמיד של הקהילה על הנעשה במעון ההורים ומשמשת כביקורת בונה עבור הנהלת מעון ההורים שיודעת כי היא נתונה לביקורת תמידית לא רק מגורמים המפקחים הממשלתיים ומשפחות הדיירים, אלא מכל תושב בשכונה המנהל מערכת קשרים על בסיס יומי/שבועי/חודשי עם מעון ההורים. כמנהל מעון הורים מזה 36 שנים, הפתיחות לקהילה יוצרת גם בקרב עובדיי מוכנות וערנות מבורכת שיוצרת יחס אנושי חם עבור כל אדם שמחליט לקשור את חייו במסגרת קהילתית עם דיירי מעון ההורים, כך שמלבד היתרונות הישירים של הקהילה ומעורבותה המפוקחת במעון ההורים, הקהילה המפקחת מחייבת אותי לסטנדרטים גבוהים כאשר כל ביקורת קהילתית בונה ומסייעות בשיפור המערכת , וכנגזרת, שיפור אורח חייו, בריאותו ומצבו הנפשי של דייר מעון ההורים.

וכבר עמד על כך נעים זמירות ישראל בתהילים (קז): "ירוממוהו בקהל עם ובמושב זקנים יהללוהו"

כותב המאמר הינו מנכ"ל מעון ההורים נווה שמחה, משמש כמדריך בהתנסות מעשית להכשרת מנהלי מעונות הורים מטעם הפקולטה ללימודי רווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה, וחבר הנהלת איגוד בתי האבות ומרכזי מגורים למבוגרים בישראל.

 

 
דף הבית    |   שאלות ותשובות    |   גלריות    |   מקוואת    |   צור קשר